Ukončení povinného ručení

Jste vlastníkem automobilu a uzavřel jste, podle zákona č. 168/1999 Sb., pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, nebo chcete-li povinné ručení, či zákonné pojištění? To jste udělali určitě správně, protože v opačném případě byste se nedoplatili za pokuty, které by následovaly. Pro kontrolu zda toto pojištění máte je zřízena Česká kancelář pojistitelů, která by vám toho naúčtovala opravdu hodně. Ale jistě jste se i přesvědčili, že některé pojišťovny nabízí levnější, nebo kvalitnější pojištění, než je právě to vaše. A tak přemýšlíte o tom, jak zrušit pojistku a přejít jinam?

Není to nic jednoduchého, pokud jste se rozhodli zrušit pojistnou smlouvu jen v případě, že chcete jinam, z důvodu vyššího ročního pojistného. Jen pro vaši informaci, vždy vás pojistné vyjde na větší peníze, pokud nezaplatíte pojistné najednou, tedy jednou ročně. Pokud si jej totiž rozložíte do splátek, což pojišťovny nabízejí, třeba do čtvrtletních, nebo půlročních, vždy budou tyto splátky navýšeny, čímž ze svého rodinného rozpočtu vydáte více peněz. Co tedy dělat?

Výpověď dohodou

Nejlepší je dohoda o výpovědi pojistné smlouvy. Jak na to? Taková výpověď musí obsahovat zejména důvod výpovědi. Určitě nedoporučuji psát do tohoto důvodu ten pravý, totiž že se vám zdá, že platíte moc. V tomhle případě bych třeba doporučovala napsat, že máte v plánu odevzdat značky do deposita a počítáte s prodejem vozu. Jinak by to bylo, pokud by vám pojišťovna zvýšila roční pojistné a vy jste s tím nesouhlasili. To napište rovnou jako důvod zvýšení pojistného. Číslo pojistné smlouvy, vaše jméno, popř. obchodní název společnosti je samozřejmostí. Dále by výpověď měla obsahovat rodné číslo, popř. IČO. Podle zákona o ochraně osobních dat byste rodné číslo psát nemuseli, ale pro pojišťovnu je to důležité z důvodu rychlejšího vyhledání správné pojistné smlouvy a tím pádem pro rychlejší ukončení pojistné smlouvy. Vaši adresu a také doporučuji kontakt na vás. Tedy telefonní číslo, popř. e-mail. A teď k vozidlu. Výpověď by měla určitě obsahovat druh, model a tovární značku automobilu, VIN vozidla a registrační značku vozidla. No a nakonec datum a vás podpis.

Výpověď doporučuji zaslat pojišťovně doporučeně s doručenkou. Je to tzv. Vrácenka, kde vám pojišťovna potvrdí, že opravdu dopis převzala. Pokud půjdete do pojišťovny osobně, vytiskněte si výpověď 2x a jednu si nechte na podatelně potvrdit, že ji převzali.

havarijní pojištění na auto, srovnejte si nejlevnější povinné ručení, placení pojištění vozidel online 

Ukončení povinného ručení