Změna vlastníka

Je mnoho důvodů, proč povinné ručení ukončit. Některé jsou z vaší strany příjemné, některé jsou pro vás nepříjemné s důsledky, představující vyšší finanční důvody. Popíšeme si různé druhy a způsoby, proč ukončit povinné ručení. Jedno z těch příjemnějších důvodů je ukončení povinného ručení z důvodu změny vlastníka.

Výpověď z důvodu změny vlastníka

V praxi se jedná o nejobvyklejší a nejčastější způsob ukončení povinného ručení. Je logické, že pokud své vozidlo chcete prodat, nastane změna vlastníka. Vůz si už podle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění za škody způsobené provozem vozidla, musí pojistit nový majitel. Je dobré na tohle pamatovat již při sepisování kupní smlouvy a do smlouvy toto zakompletovat. Změnu vlastnictví totiž můžete nahlásit jak vy, tak i nový majitel. Známe spoustu příkladů, kdy z přílišné důvěry došlo k nejhoršímu. Totiž starý majitel vozidla spoléhal na nového a ten vozidlo nepřihlásil, ale hlavně nepojistil. A pak provedl nějakou škodní událost a za kým si myslíte, že pojišťovna půjde? Takže doporučuji po sepsání kupní smlouvy, zrušit své povinné ručení ihned. Pojištění totiž končí až teprve tehdy, kdy je pojišťovně nahlášena změna vlastníka vozidla. A to musíte prokázat. Kupní smlouva k tomuto účelu bude stačit.

Výpověď je nutné doručit pojišťovně v písemné formě. Můžete provést buď poštou, nebo osobně podat na podatelně. Při osobním podání, si kopii nechte na podatelně potvrdit. Bez vašeho podpisu je výpověď neplatná! Na tohle si dejte pozor. Do výpovědi uveďte, jak a kam má být doručen případný přeplatek – pokud převodem z účtu, tak napište číslo účtu, v případě, že budete chtít zaslat peníze složenkou, tak napište adresu kam mají být peníze zaslány. S výpovědí musíte odevzdat zelenou kartu, kterou pojišťovna bude chtít v každém případě vrátit, nezapomeňte ji tedy přiložit. Svou výpověď z důvodu změny vlastníka musíte doložit. Přiložte tedy fotokopii kupní smlouvy, popř. fotokopii velkého technického průkazu vozidla, kde již bude zaznamenána změna. Postačí, když je v něm již zapsáno odhlášení vozidla na jiného majitele. Požádejte pojišťovnu o zaslání dokladu o bezeškodném průběhu. Důležité pro uplatnění bonusů pro další pojištění.

havarijní pojištění na auto, srovnejte si nejlevnější povinné ručení, placení pojištění vozidel online 

Ukončení povinného ručení